Buu, BABÉ :(

Foto: Anete Toming

Ehk siis lugu sellest, kuidas meie lapse BABE tooted leidsid tee prügikasti (või tegelikult tagasi apteeki, kuhu vanu ravimeidki viin, et peale lapse ka keskkonda BABEst säästa).

Mõnda aega tagasi saime soovituse kasutada Leevi nahal BABE pehmendavat kehakreemi. Võimalusel eelistan ökotooteid, aga kuna oleme Leevi jalgade karedusega pikalt hädas olnud (atoopiline nahk siiski pole), otsustasin, et pigistan koostise osas silma kinni ja ei hakka seda üldse uurimagi. Sama sai tehtud BABE beebikõõmašampooniga, mis on emmede hulgas üks populaarsemaid valikuid. Meil on pudel peaaegu et tühi ja aidanud see pole, aga midagi tahtsin nagu teha ja nii olemegi seda regulaarselt kasutanud.

Võtan parajasti osa MTÜ Balti Keskkonnafoorumi väljakutsest “Mõtle, mida tarbid” ja kuna seal olid äsja jutuks kosmeetikatoodetes kasutatavad pahalased, otsustasin viimaks siiski uurida, mida antud tooted sisaldavad. Olin pettunud nii endas kui ka selles, et juba vastsündinule mõeldud kreemis-šampoonis võivad olla niisugused koostisosad, millest isegi hoiduksin. Mind võlus BABE puhul ära see, et tooteid reklaamitakse igatepidi -vabana (parabeeni-, ftalaadi-, konservandivaba jm) ja nii mõtlesingi, et kõige hullem see ju olla ei saa. Ja ega olegi, aga oma lapsele tahaks ikka kõige paremat, mitte mittekõigehullemat.

  • Esmalt, nii kehakreemis kui ka šampoonis leiduvad PEG-ühendid. Tsiteerin Balti Keskkonnafoorumit: “PEG-ühendeid kasutatakse nahka pehmendava koostisena. PEG-ühendeid on väga palju, osad neist võivad olla saastunud 1,4-dioksaaniga, etüleenoksiidiga, plii või arseeniga ning olla inimesele kantserogeensed või toksilised.” Täiendan seda Bill Stathami raamatu “Vaata oma ostukorvi” abil: “Võimalikud mõjud: naha ja silmade ärritus, neeru ja immuuntoksilisus”. Leidsin, et kõik koostises olevad PEG-ühendid on “mõõdukalt” ohtlike nimekirjas. Kehakreem: PEG-100 STEARATE, PEG-8; kõõmašampoon: DISODIUM PEG-5 LAURYLCITRATE SULFOSUCCINATE, PEG-200 HYDROGENATED GLYCERYL PALMATE, PEG-7 GLYCERYL COCOATE.
  • Teiseks avastasin, et šampoonis leidub sodium laureth sulfate (SLS) e naatriumlaurüüleetersulfaat. Tsiteerin taas Balti Keskkonnafoorumit: “Sodium laureth sulfate (SLS) on aine, mida lisatakse tootele peamiselt seetõttu, et see paremini vahutaks. SLS on nahka ärritav, imendub läbi naha ning ladestub organismi pikaks ajaks (ei välju organismist kergesti). Võib kahjustada südant, maksa või aju. Eriti tasuks SLS-i vältida lastele mõeldud toodetes.” Täiendan seda jälle Bill Stathami raamatu abil: “Võib sisaldada kantserogeenset 1,4-dioksaani ja etüleenoksiidi. Võib põhjustada nitrosoamiinide moodustumise. Nitrosoamiinid võivad põhjustada palju vähi vorme, k.a maksa-, kopsu-, suu-, mao- ja söögitoruvähk; maksakahjustust.”
  • Kolmandaks šampooni lisatud TEA lauryl sulphate e trietanolamiin laurüülsulfaat. Bill Stathami punases nimekirjas ja võimalikud mõjud järgmised: “Allergiline nahapõletik; nahaärritus; võib reageerida nitrititega, moodustades nitrosoamiine; NIH-i ohtlike kemikaalide nimekirjas.” Vt ka eelmist lõiku SLS kohta.
  • Neljandaks jällegi šampoonis leiduv salicylic acid e salitsüülhape. Taaskord Stathami punases nimekirjas: “Suurte koguste imendumine võib põhjustada oksendust, kõhuvalu, atsidoosi ja nahalöövet; allergilised reaktsioonid; nahapõletik; teratogeenne (väärarendeid põhjustav).”
  • Kahtlase väärtusega ained olid kehakreemis veel järgmised: glyceryl stearate – võib põhjustada naha allergiat; nahapõletik; dimethicone – nõrgalt toksiline; nahaärritus; allergilised reaktsioonid; on põhjustanud kasvajaid ja mutatsioone laboratoorsetes loomkatsetes.

Paljude teiste koostisosade kohta leidsin kahetist infot – aga ei hakka seda siin jagama. Lisaks olid mitmed ainetest ohtlikud keskkonnale, eriti veeorganismidele.

Tean, et mõlemad tooted on testitud ja ei juhtu lapsega midagi. Mõeldes aga sellele, et neid allikaid, mille kaudu ta kõiksugu potentsiaalselt ohtlike ainetega kokku puutub, on ju rohkem… Kui määrida kehale ühte, näole teist, pesta pead kolmandaga, hambaid neljandaga, vannivette lisada viiendat, hõõruda valutavatele igemetele kuuendat, süüa-juua sisse seitsmendat… Siis saab seda kõike tema pisikese keha jaoks äkki ikka liiga palju? Seepärast leiangi, et niipalju kui minu võimuses, tuleks neid kõikvõimalikke kahtlaseid asju vältida. Praegusel elujärgul on laps niivõrd kontrollitud keskkonnas, et meil emadena on reaalne võimalus ja minu meelest ka kohustus seda teha. Kõigest ei saa muidugi teadlik olla ja tänu Jumalale, et see nii on, sest parem kasvagu laps kemikaalide kui hirmu keskel – aga need PEG-id ja SLS-id jäävad ehk ikka meelde.

Neist lisaainetest enam segab mind aga küsimus, et milleks see kõik? Last, kelle jaoks kogu mäkerdamine ja määrimine ju idee poolest olema peaks, ei häiri see kübe titekõõma absoluutselt ja mindki mitte. Kuna ketendav-punetav nahk olevat põhjustatud mingi seni tuvastamata allergia poolt, peaks ses osas tegelema hoopis selle kui algpõhjusega, mitte last aina sisse määrima, et allergiat peita. Usun, et see on mõttekoht paljudele. Tahaks ju last aidata, aga kogu selle aitamisega ametis olles ei panegi mõnikord tähele, mis abi laps tegelikult vajab, või kas üldse.

PS! Avastasin äsja, et Bill Stathami “Vaata oma ostukorvi” on praegu Apollos väga soodsalt saadaval. Tegu on formaadilt pisikese teatmikuga, mis mahub ka käekotti ja on seega hea poodi kaasa võtta. Väga praktiline ja mugav kasutada. Otsid lihtsalt huvipakkuva koostisosa nimetuse järgi üles ja ei pea isegi süvenema, kui aega pole, sest nimetused kuvatakse eri toonidega, mis annavad juba otsese vihje, kas tegu on ohutu, ebasoovitava või ohtliku ainega. Raamat on jagatud kaheks osaks: esimeses on välja toodud toidu lisaained ja teises kosmeetika- ja hügieenitoodetes sisalduv. Soovitan!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s